Ve studii JUDAISMUS V TEREZÍNSKÉM GHETTU se autorka zaměřila na postavení judaismu, na udržování židovských tradic a zvyků v podmínkách terezínského ghetta. Jde o původně disertační práci, která je jen mírně přepracována pro širší veřejnost a doplněna o ilustrační materiál. Téma judaismu v terezínském ghettu nebylo dosud komplexněji probádáno a zpracováno. Knížka se snaží přinést nový pohled na část historie ghetta Terezín. Klade si za cíl na základě dosud málo využitých pramenů, jakými jsou výpovědi a vzpomínky přeživších terezínských vězňů, doložit a objasnit otázku významu a uchovávání židovské tradice jako sociální instituce v kontextu extrémních životních podmínek.
Publikace vychází s podporou Nadace Židovské obce v Praze. Za poskytnutí ilustrací k reprodukci děkujeme Památníku Terezín, Židovskému muzeu v Praze a majitelům sbírek.
O autorce
Marta Malá je absolventkou judaistiky na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy. Od roku 2006 pracuje jako ředitelka Nadačního fondu obětem holocaustu. Je členkou Českého osvětimského výboru a prezidia Mezinárodního osvětimského výboru. Lektoruje židovské vzdělávací programy pro děti. Ve své diplomové práci se věnovala náboženskému životu v terezínském ghettu, v disertační práci (2011) se pak zaměřila primárně na židovské zvyky a tradice. |