Úvahy nad Tórou – komentáře k biblickým Pěti knihám Mojžíšovým od jednoho z nejvýznamnějších novodobých izraelských náboženských filozofů – Ješajahu Leibowitze (1903–1994) v překladu Leo Pavláta.
Leibowitzovo pojetí judaismu vychází z originální interpretace myšlení Moše Maimonida stejně jako ze spisů ortodoxních učenců okruhu náboženského sionistického hnutí Chovevej Cion z přelomu 19. a 20. století. Leibowitzovo svébytné, a přesto v tradici pevně ukotvené chápání ortodoxního judaismu oslovovalo širokou veřejnost především radikalitou, s níž Leibowitz kritizoval na jedné straně ústupek modernitě v opuštění ortopraxe, na straně druhé však i neautentičnost mnohých ortodoxních postojů, zaštiťujících se tradicí.
Judaismus jako bezpodmínečné přijetí „jha Božích příkazů“ jasně vystupuje i z Leibowitzových promluv k týdennímu oddílu Tóry, jejichž překlad se dostává prostřednictvím tohoto svazku do rukou i českému čtenáři.
Ukázka z knihy
O autorovi
Ješajahu Leibowitz (1903–1994) je řazen mezi nejzajímavější a nejoriginálnější postavy izraelského myšlení 20. století. Narodil se v Rize, vystudoval v Berlíně biochemii, medicínu a současně filozofii, doktorát získal v Basileji. Názorově se klonil k sionismu, nábožensky k ortodoxii. Roku 1935 se přistěhoval do Země Izraele a v následujícím roce začal působit na Hebrejské univerzitě.
Jeho náboženská filozofie spočívá na jednoznačné tezi, že judaismus se vyjadřuje naplňováním micvot a v přijetí „jha micvot“, nikoli ve věroučných zásadách a dogmatech, ve kterých se ani po mnoha generacích nedospělo ke všeobecné shodě.
Kniha byla vydána s laskavou podporou Věry Tydlitátové, Ondreje Pelikana, společnosti Operace Ester a dalších donátorů.
|