Životní příběh z dvacátého století aneb Vězněm dvou režimů
Kuneš Sonntag (1919–2010) byl synem prvorepublikového ministra, zapojil se do protinacistického odboje a v listopadu 1939 jej jako studentského vůdce zatklo gestapo. Spolu s dalšími českými vysokoškoláky byl odeslán do koncentračního tábora Sachsenhausen, kde strávil tři roky. Po válce završil studium na právnické fakultě, věnoval se práci na statku, svědčil v procesu s K. H. Frankem a podílel se na obnově univerzity v Olomouci. Při jednom z procesů v padesátých letech byl odsouzen k dvanácti letům v pracovních táborech. Domů na Hanou se vrátil po šesti letech, a ačkoli byl vystudovaným právníkem, musel pracovat jako skladník. Těžiště knihy, která je pojatá jako rozhovor, spočívá v líčení krutého života v obou pracovních táborech – nacistickém i komunistickém…
Úryvky:
„Tak, vy jste jeden z těch vůdců té české bandy, té pseudointeligence. Pamatujte si, že jste usilovali o puč proti panu říšskému protektorovi. Usilovali jste o můj život, porušili jste platný řád v Čechách a na Moravě daný Vůdcem, využili jste nepřítomnosti německé posádky v Praze, abyste provedli povstání. Byli jste ve spojení s Židem Benešem a jeho zrádcovskou klikou. Povstání je potlačeno, česká pseudointeligence bude vyhlazena a vy budete ráno zastřeleni!“
„V tehdejších komunistických lágrech byli vězněni i čeští Němci odsouzení za spolupráci s nacisty. Prvním vedoucím pracovní čety se stal jistý pan Hetzel z Mohelnice, který byl jedním z dozorců v koncentračním táboře Sachsenhausen. Nepoznal jsem ho, protože sloužil u hlídek na strážních věžích, a tak jsem s ním nepřišel do přímého styku. On však poznal mne, přistoupil ke mně a česky mi řekl: ,Za co jsi bojoval? K čemu ti to bylo? Nač ses štval?‘ Strašné ponížení…“
Kniha byla vydána s laskavou podporou Ing. Davida Dostála, generálního ředitele firmy PAPCEL, a. s. Litovel, Jiřího Fritzla, města Litovel, města Uničov, firem Orrero a. s. a Ospap a. s.
Ukázka z knihy
|